הבן שלי נפעג בבית הספר, מה צריך לעשות?

במידה והתלמיד/ה נעדר/ה מבית הספר - יש לפנות למזכירות בית הספר ולבקש אישור על ההיעדרות מהלימודים וטופס הודעה על תאונה. כמו כן יש לבקש טופס תביעה לביטוח ולברר איזה חברת ביטוח מבטחת את בית הספר. יש לפנות לקבלת טיפול רפואי ולשמור כל מסמך הקשור בקבלת הטיפול הרפואי. חשוב לשמור כל קבלה בגין כל הוצאה הקשורה בתאונה. כדאי לצלם פגיעות בגוף ולצלם מקום התאונה ומכשולים ומפגעים אשר גרמו לתאונה. פנו בהקדם לעו"ד המתמחה בנזיקין וביטוח ובפרט בביטוח תאונות אישיות לתלמידים. מומלץ שלא לטפל בתביעה לבד אלא באמצעות עו"ד העוסק בתחום.

נפגעתי בתאונת דרכים, מה עלי לעשות?

יש לפנות לקבלת טיפול רפואי בבית חולים או בקופת החולים. יש לשמור את כל המסמכים הרפואיים הקשורים לתאונה. מומלץ מאוד לדווח למשטרה על התאונה ולהוציא אישור משטרה. כדאי לצלם פגיעות שנגרמו לגוף ולרכב. לאסוף תלושי שכר עובר לתאונה, חשוב לשמור כל קבלה בגין כל הוצאה הקשורה בתאונה (כגון: היטלים רופאים, תרופות, אביזרים רפואיים, נסיעות לטיפולים רפואיים וכד'). מומלץ לפנות בהקדם לעו"ד העוסק בנזקי גוף ובתאונות דרכים. מומלץ לא ליצור קשר עם חברת הביטוח או עם חוקרים של חברת הביטוח, אלא אך ורק עם עורך הדין המייצג אתכם.

מתי מתיישנת תביעת נזק גוף?

הכלל הוא, כי תביעת נזק גוף מתיישנת כעבור 7 שנים ממועד קרות התאונה. לכלל זה ישנם מספר חריגים ולכן כדאי מאד להיוועץ בעו"ד המתמחה בנזיקין לפני ביצוע כל פעולה משפטית. תביעתו של קטין מתיישנת בהגיעו לגיל 25, היות וההתיישנות מתחילה להימנות בהגיעו לגיל 18.

נפגעתי בתאונת עבודה, מה הן זכויותיי?

שכיר זכאי להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי להכרה בתאונה ולתשלום דמי פגיעה. דמי הפגיעה לשכיר משולמים החל מהיום שלמחרת יום הפגיעה ועד 91 ימים. לאחר מכן יש להגיש תביעה לנכות מעבודה. יש לדאוג כשכיר לקבל מהמעסיק טופס בל/250 ולקבל מהרופא המטפל "תעודה רפואית לנפגע עבודה".
עצמאי זכאי גם הוא להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי, אך אינו זכאי לתשלום דמי פגיעה עבור 12 הימים הראשונים שלאחר הפגיעה. על העובד העצמאי למלא טופס בל/283 ולקבל מהרופא המטפל "תעודה רפואית לנפגע עבודה".
יש לפנות לעו"ד העוסק בנזקי גוף על מנת לבחון אפשרות הגשת תביעה נגד המעסיק או נגד המזיק, במידה ותימצא עילת תביעה (למשל: בגין רשלנות או הפרת חובה חקוקה). כמו כן מומלץ לצלם את מקום התאונה, ולשמור כל מסמך רפואי ואחר הקשור לתאונה להיעזר בעו"ד לצורך הגשת התביעות לביטוח הלאומי וקבלת ייעוץ משפטי מתאים במידה והביטוח הלאומי מעורר קשיים (למשל: כאשר לא משולמים כל דמי הפגיעה להם זכאי הנפגע, או כאשר נקבעת נכות נמוכה מזו הקיימת בפועל).

מי שנפגע בתאונת דרכים כהולך רגל או כרוכב אופניים, את מי הוא תובע?

תאונת דרכים אשר גרמה לנזקי גוף, לאנשים אשר שהו באותה העת מחוץ לרכב הפוגע, נדרשים לתבוע את הפיצוי המגיע להם מחברת הביטוח אשר ביטחה את הרכב הפוגע בפוליסת ביטוח חובה. שוב, גם במקרים אלו אין שום רלוונטיות לשאלה מי היה אשם בקרות התאונה. 

האם זה משנה מי אשם ו/או מי גרם לתאונת הדרכים כאשר באים לשקול את הפיצוי וגובהו?

על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, ככל שהדבר נוגע לפיצוי בגין נזקי הגוף שנגרמו בתאונת דרכים, אין זה רלוונטי מי אשם בקרות התאונה. כל מי שנפגע בתאונת דרכים, אם באשמתו ואם באשמתם של אחרים, זכאי לקבלת פיצוי בהתאם לחומרת הפגיעה וגובה הנזק שנגרם לו, מחברת הביטוח הרלוונטית, וכאן המקום להמליץ לכם להתייעץ עם עורך דין בהקדם על מנת להשיג עבורכם את הפיצוי האופטימאלי..

את מי תובע מי שנפגע בתאונת דרכים בעת שנסע ברכב?

תביעה מסוג זה מוגשת נגד חברת הביטוח אשר ביטחה את הרכב שבו שהה הנפגע בעת התאונה בפוליסת ביטוח חובה. חברת ביטוח זו מחויבת על פי החוק לשלם את הפיצויים לכל מי שנפגע בתאונה בעת שנסע ברכב אותו היא ביטחה, וזאת ללא כל קשר לשאלה איך קרתה התאונה, מדוע ואיזה נהג אשם.

נפגעתי בתאונת "פגע וברח" את מי אני תובע?

במקרים בהם מדובר בתאונת "פגע וברח", כאשר לא ניתן להשיג את פרטי חברת הביטוח של הרכב הפוגע, על הנפגעים להגיש את התביעה נגד הגוף הנקרא "קרנית" אשר הוקם על מנת לטפל במקרים מסוג זה, בהם הוא מפצה במקום חברת הביטוח של הרכב הפוגע.

מתי מתיישנת תביעת ביטוח חיים?

תביעה של מבוטח או מוטב נגד חברת ביטוח על פי פוליסת ביטוח מתיישנת כעבור 3 שנים ממועד מקרה הביטוח. נקבע כי רק הגשת תביעה לבית המשפט עוצרת את מירוץ ההתיישנות. 
שימו לב: הגשת דרישה לחברת הביטוח אינה עוצרת את ההתיישנות.
תביעתו של קטין מתיישנת בהגיעו לגיל 21, היות וההתיישנות מתחילה להימנות בהגיע הקטין לגיל 18.
מומלץ מאד שלא להתעכב לאחר קרות מקרה הביטוח ולפנות מיד לעו"ד המתמחה בדיני ביטוח לשם בחינת זכאותכם. כמו כן מומלץ להיוועץ בעו"ד המתמחה בדיני ביטוח אף אם חלפה תקופת ההתיישנות - יתכן שחלים חריגים לכלל הנ"ל שאינכם מודעים להם.

נפגעתי בתאונת דרכים במהלך העבודה, איך עלי לפעול?

תאונת עבודה היא תאונה המתרחשת בזמן העבודה ועקב העבודה. כתאונת עבודה יוכרו גם תאונות אשר אירעו בדרך אל העבודה או בחזרה ממנה, כאשר מדובר במסלול הרגיל היומיומי שמבצע העובד מביתו לעבודה, ללא סטיות מהדרך. אדם אשר נפגע בתאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה זכאי לתבוע הן את המוסד לביטוח לאומי והן את חברת הביטוח שביטחה את הרכב בו נפגע בביטוח חובה. יש להגיש לביטוח הלאומי טופס תביעה להכרה בתאונה ולתשלום דמי פגיעה, ולאחר מכן להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות ולתשלום דמי נכות מתאונה. במקביל, יש להגיש תביעה נגד מבטחת החובה של הרכב. מומלץ בחום לקבל סיוע מעו"ד המתמחה בנזקי גוף ובתאונות דרכים לשם הגשת התביעה, היות וקיימת חשיבות רבה לשלב בו מוגשת התביעה כנגד כל גורם.

נפגעתי בתאונה ויש לי פוליסת ביטוח נכות מתאונה, מה עלי לעשות?

אדם אשר נפגע בתאונה, כגון תאונת דרכים או תאונת עבודה, ויש לו פוליסת ביטוח פרטית, כגון ביטוח "נכות מתאונה" או ביטוח "תאונות אישיות" - תגמולי הביטוח להם הוא זכאי מהפוליסה הפרטית לא יובאו בחשבון בחישוב הפיצויים להם הוא זכאי מהמזיק, ועל כן, ממולץ להתייעץ עם עורך דין על מנת להציג בפניכם את כל הזכויות להן אתם זכאים.

כיצד מתנהלת תביעת תאונת דרכים ואיזה פיצוי אני אמור לקבל ?

עורך דין מומחה בתאונות דרכים מכיר את הפרוצדורות הקשורות בניהול תביעת תאונות דרכים ולעיתים יכול להעריך את סכום הפיצויים המשוער. בעת שמגישים תביעה לבית המשפט יש לבקש מבית המשפט שימנה מומחים רפואיים בתחומים הקשורים לפגיעות הנפגע. לאחר שהמומחה מגיש את חוות דעתו ניתן להעריך את הפיצוי שיקבל הנפגע שכן הפיצוי מבוסס על מצבו הרפואי של הנפגע על  גילו, שיעור התשכרותו לפני ואחרי התאונה, האם מדובר בתאונת עבודה, מה שיעור הנכות של הנפגע ועוד.

איבדתי את מקום עבודתי עקב התאונה כיצד אני אתקיים במשך הזמן בו מנוהל המשפט ?

בניגוד לתביעות נזקי גוף אחרות, היה ועקב תאונת הדרכים נגדע מקור הכנסתו של הנפגע (אף אם באופן זמני) וכתוצאה מכך אין הנפגע מסוגל לפרנס את עצמו או את משפחתו רשאי הנפגע לפנות לחברת הביטוח או לבית המשפט בבקשה לקבלת תשלום תכוף (על חשבון הפיצוי הסופי). מאחר והתדיינות משפטית עלולה להמשך זמן רב אמור הפיצוי התכוף לסייע לנפגע להתמודד עם התקופה הקשה בה כאמור הוא אינו מסוגל להתפרנס למחייתו